Препоръчителна литература:
К. Таков, Как се решава частно правен казус, София, Издателство „Сиби“, 2020
А. Пунев и Д. Стоименов, Гражданско и облигационно право. Ръководство по решаване на казуси. Методика на решаване, схеми, примери и техните решения, София, Издателство „Сиби“, 2020
Съвети:
1. Изградете отбор от хора, които са мотивирани и могат разчитат един на друг.
2. Прочетете казуса няколко пъти преди започнете работа върху него.
3. Разпределете ролите в отбора за работа върху позициите на ищеца и ответника. Използвайте предимството, че сте няколко души.
4. Формулирайте правните проблеми и въпроси и издирете становището на съдебната практика и правна литература по тях.
5. Съставете план за пледоариите по казуса на всеки участник.
6. След като всеки участник проучи внимателно своята част, отборът трябва да упражнява възможните ситуации по всеки казус, като целта е да се открият всички възможни аргументи и позиции по казуса.
7. Обобщете аргументите, които сте формулирали, и изградете върху тях цялостната Ви позиция, като записвате всичко, обсъдено в рамките на отбора.
8. След като доизградите основните позиции, трябва да ги съпоставите, като всеки участник отново представи своята част.
9. При изслушването записвайте възможните реплики, за да можете да изчерпате аргументите и контрааргументите по всеки въпрос.
10. Определете евентуално поведение на противника си и подгответе защитни тези в условията на евентуалност.
11. Съставете писмени позиции от страна на ищеца и ответника, в които включете в синтезиран вид всички тези, които сте аргументирали в хода на подготовката.
12. По време на състезанието внимавайте за времето и спазвайте плана, който сте изготвили, като същевременно внимателно слушайте и записвайте всеки аргумент на насрещната страна.
13. Използвайте максимално времето си, за да адаптирате репликата си към чуждата теза. Трябва да намерите слабите места в аргументите на другия отбор.
14. В репликата си посочете слабите места на противниковата теза и атакувайте тях, утвърждавайки логично и последователно собствената си теза.
15. Интерпретирайте фактите, но чрез правни средства. Спорът по казуса в състезанието не е по фактите, а само по правото.
16. Направете заключителна реч, в която непременно включете част, обръщаща внимание на аргументите на насрещната страна.
17. Съдебният състав ще задава въпроси, за да Ви даде възможност да осмислите проблема и да задълбочите аргументацията си. Не пропускайте да отговорите на зададените въпроси, покажете разбиране и занания, дори с неизчерпателен отговор.
18. Поздравете Вашите опоненти след решението на съда, независимо какво е то.